• OZDOBA BOŻONARODZENIOWA

          10.12.2023

          8 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na własnoręcznie wykonaną ozdobę bożonarodzeniową przez naszych uczniów. Jak zwykle, duża ilość ozdób powodowała trudności w wyborze tych najładniejszych. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić I miejscem Patrycję Kowalską z klasy I SPP, II miejsce otrzymała Sandra Starzyk z klasy VII PUZ a III miejsce otrzymała Vanessa Kędzia z klasy VI PUZ. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek.

          Organizatorkami konkursu były: K. Dudek-Śmiśniewicz, M. Wiercimaga-Ożarowska, D. Iskra

          D.I.

        • ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE

          10.12.2023

          Dnia 7.12.2023r odbyły się zajęcia fotograficzne plenerowe: „Święta w obiektywie”,  prowadzone przez p. Przemka. Uczestnicy zajęć zostali dobrani w pary a każda para miała za zadanie wykonać fotografie ze świątecznym tłem. Pan Przemek podpowiedział i zademonstrował  uczestnikom kilka pomysłów jak wykonać zdjęcia kreatywne, nieszablonowe, wykorzystując lustro, czy świetlne ozdoby świąteczne, udzielał również wskazówek jak wykonywać zdjęcia w warunkach nocnych. Wychowankowie bardzo aktywnie pracowali a świątecznego klimatu dodawał śnieg oraz mroźna aura. 

          Bardzo dziękujemy p. Przemkowi za super zajęcia.

          Organizatorzy spotkania: B. Zduńczyk, A. Kałużna, A. Krywalewicz

          B.Z

           

        • Portret Mikołaja

          07.12.2023

          5 grudnia 2023 r.  rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny pt. „Portret Świętego Mikołaja”

          Na konkurs  wpłynęło 25 prac wykonanych przez uczniów i wychowanków Ośrodka. Uczniowie wykonali prace stosując różne techniki plastyczne.

          Jury oceniając prace brało pod uwagę pomysłowość, staranność i samodzielność wykonania pracy.

          Jury konkursu przyznało:

          • Miejsce I  dla  Anny Narkiewicz, która wykonała dwie  prace, jedną  pod kierunkiem p. D. Wiatrowskiej, drugą pod kierunkiem p. B. Doroszko,
          • Miejsce II  dla  Lucjana i Fabiana Czerniakowskich, którzy wykonali pracę pod kierunkiem p. Diany Atłas,
          • Miejsce  III: dla Piotra Serafińskiego i Szymona Jakubiaka, którzy swoją pracę wykonali pod kierunkiem  p. W. Glubs.

          Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.

          Organizatorami konkursu były: p. D. Wiatrowska i p. W. Glubs.

          J.L

        • Ozdoby świąteczne

          07.12.2023

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczniowie z klasy VII- VIII SP PUZ wykonali piękne ozdoby świąteczne, które zostały umieszczone na parapetach oraz tablicy ściennej w naszej klasie. Do wykonania ozdób uczniowie użyli zarówno materiałów naturalnych, jak i sztucznych. Posługiwali się również różnymi technikami plastycznymi: kolorowanie kredkami, pisakami, farbami, wyklejanie różnymi materiałami, wycinanie. Do wykonania ozdób uczniowie wykorzystali kleju na gorąco oraz długopisy 3D z „Laboratoria Przyszłości”. Każdy z uczniów wykazał się  zarówno pomysłowością jak i umiejętnością pracy w zespole. Powstały ciekawe ozdoby bożonarodzeniowe!

          M. Bernacka

          J.L

        • WIZYTA MIKOŁAJA

          06.12.2023

          6  grudnia 2023r. nasz Ośrodek odwiedził Mikołaj. Cała społeczność Ośrodka oczekiwała od rana na Gościa w auli szkolnej. Aula na ten dzień została przystrojona portretami Mikołaja – wykonanymi przez dzieci. Miłego gościa powitał pan dyrektor, który życzył wszystkim uczniom miłych wrażeń ze spotkania  z Mikołajem.
          Najmłodsi uczniowie z oddziału klasowego I-III SP przywitali Mikołaja wierszem i piosenką. Gość  podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo ucieszył się, że czeka na niego tak dużo dzieci. Następnie obdarował wszystkich słodkimi prezentami.

          Wszyscy uczniowie zrobili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia. Spotkanie minęło w miłej i radosnej atmosferze.

          Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i za to, że o nas nie zapomniał.

          Do zobaczenia w przyszłym roku!

          Organizatorami spotkania byli: p. D.Wiatrowska, p. W.Glubs i p. A. Krywalewicz.

           

          J.L

           

        • Integracyjne warsztaty rękodzielnicze z Rodzicami

          06.12.2023

          Dnia 5 grudnia 2023 roku uczniowie klas 1 i 2 SPP wraz z rodzicami uczestniczyli w

          warsztatach integracyjnych rękodzielniczych. Uczestnicy przygotowali piękne ozdoby

          bożonarodzeniowe: choinki, piękne bombki wykonane metodą decoupage oraz świeczki zapachowe. Wspólne działania zawsze nas zbliżają i tak też się stało podczas tych warsztatów, a czas spędzony razem przybliżył i wprowadził wszystkich w ten piękny czas Świąt Bożego Narodzenia. Do następnego spotkania!!!

          K. Dudek-Śmiśniewicz

          J.L

        • Trening aktywności motoryczno-sensorycznej

          04.12.2023

          W dniu 24.11.2023 roku w naszym Ośrodku odbył się Trening aktywności motoryczno-sensorycznej. Celem wydarzenia był sensomotoryczne wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży. W treningu wzięło 30 uczniów, którzy poprzez różne ćwiczenia, zadania wzmacniające i stabilizujące ciało stymulowali odruchy mechanizmów kontroli ustawienia segmentów ciała względem siebie w różnych płaszczyznach. Uśmiech i radość na twarzach dzieci podczas ćwiczeń wskazuje, że jest to bardzo atrakcyjna forma aktywności, podczas której, poprzez zabawę uczniowie usprawniają swoje ciało, wzmacniają funkcje motoryczne i integrują wszystkie zmysły.

          K.Dudek-Śmiśniewicz

          J.L

        • ,,Andrzejki’’- wieczór wróżb i konkursów.

          03.12.2023

          30 listopada w naszym Ośrodku odbyła się zabawa andrzejkowa połączona z wróżbami  i konkursami. Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia tradycji andrzejkowych obchodzonych w Polsce,, Wróżki i Wróżbici ‘’ zaprosili wszystkich uczniów  do magicznego miejsca, gdzie każdy mógł wywróżyć sobie przyszłość.  Niespodzianką wieczoru była ,,Magiczna szkatułka”, z której każdy mógł wyciągnąć sobie wróżbę oraz dowiedzieć się, jaki zawód czeka go w przyszłości.  Symbole wiedzy magicznej, czarne koty, czarodziejskie czapki, bajkowi wróżbici  i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami brali udział w konkursach  i tańczyli wspólnie przy dźwiękach ulubionych utworów. Atrakcją wieczoru były słodkie desery  i  ciasteczka z ukrytą wróżbą, które przeniosły wszystkich w świat marzeń  i fantazji. Nagrodą oraz pamiątką magicznej zabawy był andrzejkowy dyplom dla najbardziej aktywnych uczniów.  Wieczór wróżb i konkursów był okazją do wspólnego spędzenia czasu z wychowawcami,   opiekunami i rodzeństwem, a także okazją do zachęcenia ich do współpracy i udziału w życiu Ośrodka.  Uczniowie wspólnie z dorosłymi chętnie uczestniczyli w  proponowanych zabawach, podczas których mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami m.in. zręcznością, śpiewem i tańcem. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Miłą pamiątką były wspólne zdjęcia, o które zadbała pani Beata. Podczas zabawy wykonywano zdjęcia aparatem z Laboratorium Przyszłości.

          Organizatorzy zabawy andrzejkowej:, B. Młynarczyk, J. Kielar, B. Zduńczyk, J. Lipińska,                                         I. Czajkowska, M. Pluskot, J Mazur, I. Jeremicz , A. Kałużna, J. Kłapouch, A. Krywalewicz,                                j J. Kożuszek-Stasiak

          B.Z

        • Nieznany poznany bohater

          03.12.2023

          Listopad jest miesiącem , podczas którego wspominamy i przeżywamy  wydarzenia  istotne  dla  każdego Polaka. W tę tematykę wplata się zaproponowany naszym uczniom konkurs plastyczny: „Niedźwiedź Wojtek-żołnierz generała Andersa”- bohaterski miś, który walczył u boku polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. W zakres tematyczny konkursu wprowadziły uczniów poprzedzające go  zajęcia warsztatowe: „Historia oczami zwierząt.

          Do organizatorów  wpłynęło kilkadziesiąt prac zróżnicowanych pod względem techniki wykonania i zaangażowania. Oto autorzy najciekawszych :

          I miejsce :

          Lucjan Czerniakowski

          Piotr Serafiński

          Szymon Jakubiak

          II miejsce:

          Anna Narkiewicz

          Sandra Starzyk

          Dawid Jakubiec

          III miejsce:

          Oskar Ceglarek

          Patryk Stańczak

          Patryk Dereń

          Wszystkim za udział  dziękują organizatorzy : Dorota Wiatrowska i Edyta Roszkowska –Kożuszek

          J.L

        • Magia Świąt - andrzejkowy zawrót głowy

          01.12.2023

          W środę 29 listopada odbyła się zabawa Andrzejkowa zorganizowana przez nauczycieli prowadzących zajęcia w świetlicy szkolnej. Uczniowie przynieśli pyszne ciasto, upieczone przez siostrę Ani Narkiewicz – Igę, nie ma zdjęć, gdyż zniknęło bardzo szybko, słodycze oraz napoje. Przy muzyce i świetnej zabawie, czas minął bardzo szybko. Nie obeszło się też bez wróżb i przepowiadania przyszłości. Było dużo śmiechu i radości.   

          B.D. Z.D.

                                                                                                                     


           

        • #bezprzemocy

          30.11.2023

          29.11.2023 r. zebrała się komisja konkursowa Powiatowego Konkursu Plastycznego #bezprzemocy. Konkurs jest organizowany kolejny raz przez nasz Ośrodek i jest skierowany do dziecie i młodzieży naszego powiatu a także osób z niepełnosprawnością intelektualną powyżej 18 roku życia.

          Skład komisji konkursowej w tym roku przedstawiał się następująco: pani Małgorzata Wójcik - wicedyrektor SOSW w Chojnie, pani Sylwia Sowińska i pani Katarzyna Łabuda - przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gryfinie, pani Krystyna Mróz - przedstawiciel Urzędu Gminy w Chojnie, asp. szt. Ewelina Kurzyńska i st. post. Grażyna Lisowska - przedstawiciele Komisariatu Policji w Chojnie oraz pani Edyta Sawicka - przedstawiciel Nadleśnictwa Chojna. 

          Komisja konkursowa wybrała po 3 prace z każdej kategorii a nie było to łatwe, gdyż w konkursie wzięło udział ponad 200 uczestników.

          O wynikach konkursu zostali poinformowani przedstawiciele laureatów. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w naszym Ośrodku.

          Konkurs udało nam się zorganizować i zakupić nagrody dzięki ofiarności naszych sponsorów: Zarząd Powiatu Gryfińskiego, Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Porblemów Alkoholowych w Chojnie, DANKOM Daniel Błażkiewicz, ANGRAS -2 Sp.j., Bank Spółdzielczy w Chojnie, Jagusz Vet Centrum, BOMAX Centrum Ogrodnicze, Foto Studio AD Andrzej Stelmach.

          Organizatorami konkursu były: Magdalena Zagajewska, Bernarda Pasek-Macyszyn, Daniela Iskra, Małgorzata Wiercimaga-Ożarowska, Karolina Dudek-Śmiśniewicz, Iwona Jeremicz, Jadwiga Lipińska, Magdalena Bernacka i Marta Kargol.

          D.I.

        • ,, W podróż z czasopismem”

          27.11.2023

          Większość z nas lubi podróżować. Szkolna biblioteka zaprasza chętnych uczniów w podróż z czasopismem. Poprzez kolorowe ilustracje i ciekawe informacje uczniowie zwiedzają duże miasta Polski. Wkrótce wybierzemy się na różne kontynenty, gdzie poznawać będziemy niezwykłe  miejsca, inną kulturę, żyjących tam ludzi i zwierzęta. Do zajęć uczniowie wykorzystują czasopisma dla dzieci, kolorowe ilustracje i pięknie ilustrowane książki.

          Bibliotekarz: Barbara Młynarczyk

          B.Z

        • Kiermasz książek

          27.11.2023

          Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach od 27.11 do 14.12.2023r. Książki zostały dostarczone do szkoły przez hurtownię taniej książki Tuliszków. Wszystkie książki są nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach! Wśród naszych propozycji znajdziecie różnorodne gatunki literackie: nowości wydawnicze i książki na różne okazje, książki edukacyjne dla dzieci, komiksy dla dzieci, kolorowanki, malowanki i kolorowanki z naklejkami, bajki, baśnie, albumy, książki  dla dzieci i książki dla młodzieży.

          Barbara Młynarczyk

          B.Z

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          27.11.2023

          24 listopada 2023 r. uczniowie oddziałów klasowych I-III SP i I-III PUZ uczestniczyli zajęciach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zajęcia poprzedzone były zorganizowaną w klasie wystawą książek o misiach i maskotek przyniesionych przez dzieci. Podczas zajęć uczniowie poznali historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie recytowali wiersze o misiach, rozpoznawali misie z różnych bajek, poznali zwyczaje niedźwiedzi, bawili się przy piosenkach: „Pluszowy miś”, „Jadą, jadą misie”, próbowali "misiowych przysmaków", uczestniczyli w grach i zabawach słowno-muzyczno-ruchowych, wykonali prace plastyczno-techniczne, których bohaterem były misie. Wszyscy bawili się świetnie.

          D. Wiatrowska

          J.L

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          27.11.2023

          Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie oddziałów klasowych I-III SP i I-III PUZ wzięli udział w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Chojnie. Podczas pobytu w bibliotece dzieci poznały historię pluszowego misia oraz misie z różnych bajek. Wysłuchały bajkę czytaną przez panią bibliotekarkę, której głównym bohaterem był oczywiście …miś. Na koniec pobytu w bibliotece uczniowie wykonali sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej foto budce.

          D. Wiatrowska

          J.L

        • Wiadomości sportowe.

          23.11.2023

          Wiadomości sportowe.

                  Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w życiu sportowym. Codziennie uczestniczy w treningach sportowych. Wyjeżdża również na zawody wojewódzkie. Poniżej przedstawiamy krótką relację z zawodów, które odbyły się w ostatnim czasie.

          1. Wrzesień – mistrzostwa województwa w jesiennych biegach przełajowych, które odbyły się w Szczecinie w Lasku Arkońskim. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów. Nasi zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyli Oliwia Gutowska, Fabian Czerniakowski oraz Eryk Czerniakowski. Dorota Dziergas zdobyła miejsce drugie.
             
          2.  W dniu 20 września 2023 roku w Pyrzycach odbył się wojewódzki turniej piłki nożnej 6 – osobowej. Nasi waleczni chłopcy zdobyli trzecie miejsce. Drużyna wystąpiła w składzie: Eryk Czerniakowski, Fabian Czerniakowski, Grzegorz Kuballek, Damian Starzyk, Patryk Chłystek oraz kapitan Patryk Dereń.

           

          1. W dniach 29.09 – 01.10 2023 roku w Łosicach odbyły się ,,Ogólnopolskie Biegi Przełajowe”. Trzech zawodników z naszej szkoły stanęło na podium i otrzymało piękne nagrody. Byli to Fabian Czerniakowski, który wywalczył trzecie miejsce w biegu na dwa kilometry, Oliwia Gutowska, która była piąta w biegu na 1200 metrów oraz Eryk Czerniakowski, który zajął szóste miejsce w biegu na trzy kilometry.

           

          1. W dniach 28.10 – 05 11. 2023 roku nasi lekkoatleci: Eryk Czerniakowski, Fabian Czerniakowski, Grzegorz Kuballek, Mateusz Mielczarek, Kamil Pitura  brali udział w obozie sportowym zorganizowanym przez Związek Stowarzyszeń Sportowych SPRAWNI-RAZEM, który odbył się w Zakopanem. 

           

          1. Kolejna impreza to ,,Wojewódzki turniej piłki nożnej halowej”, który odbył się w Choszcznie w dniu 14 listopada 2023 roku. Była to impreza, na którą przyjechało aż dziesięć zespołów z całego województwa zachodniopomorskiego. Nasz drużyna, która wystąpiła w składzie Patryk Dereń – kapitan, Grzegorz Kuballek, Grzegorz Narkiewicz, Piotr Narkiewicz, Eryk Czerniakowski, Damian Starzyk, Olaf Kosmowski zajęła dziewiąte miejsce. Było dość ciężko, ale  naprawdę niewiele brakowało, żeby zająć lepsze miejsce.  Chłopcy dali z siebie wszystko. Na otarcie łez pozostaje nam wspomnienie z ubiegłego roku, gdzie podczas podobnej imprezy wojewódzkiej zajęliśmy drugie miejsce, ale już podczas mistrzostw Polski zdobyliśmy tytuł mistrza Polski. W zespole jest motywacja oraz chęć do pracy, więc miejmy nadzieję, że w przyszłości będą lepsze wyniki.

           

          Już wkrótce kolejna porcja informacji sportowych.  

        • Spotkanie z założycielami naszej szkoły

          23.11.2023

          Uczestnicy Koła Historycznego od kilku tygodni przygotowywali się do spotkania z Państwem Marią i Adolfem Chmura, który jest współzałożycielem naszej szkoły. Podczas zajęć koła historycznego zapoznali się z obszernymi wspomnieniami małżonków, wieloletnich pracowników SOSW. Pan Adolf w Sierpniu 1958 roku przyjechał z panem Edmundem Winiarskim do Chojny, miasta jeszcze w dużej części nieodbudowanego ze zniszczeń II wojny. Jako współzałożyciele organizowali rozpoczęcie roku szkolnego 1958/59, nadzorowali prace wykończeniowe w budynku szkolnym i internatu. Przyjmowali pierwszych uczniów w historii SOSW, nadzorowali i wspierali trudne, pionierskie początki Ośrodka. Pani Maria Chmura przepracowała w szkole 41 lat jako krawcowa, zaopatrzeniowiec i magazynier. 21 Listopada odwiedziliśmy Marię Adolfa Chmura. Spotkanie odbywało się w szczerej, serdecznej atmosferze. Chętnie odpowiadaliśmy o funkcjonowaniu dzisiejszej szkoły, odpowiadaliśmy na pytania i uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które nas ciekawiły. To było bardzo miłe spotkanie. Opuściliśmy mieszkanie szanownych małżonków, założycieli szkoły pod dużym wrażeniem spotkania, świadomi wyjątkowości wizyty i szczerej rozmowy. Pan Adolf tak wspomina początki pracy w Chojnie: Wkrótce odwiedzimy i wysłuchamy kolejnych pracowników-seniorów Ośrodka, którzy z całą pewnością, podzielą się z nami mało znanymi historiami z przeszłości. „… Edmunda Winiarskiego poznałem w Zamościu. On wówczas studiował w Warszawie pedagogikę specjalną. Zaraz pojechaliśmy do Warszawy, przyjęli mnie na kierunek pedagogiki specjalnej. Gdy rozpocząłem studia zaoczne, otrzymałem jednocześnie skierowanie do podjęcia pracy w szkole specjalnej. Otrzymaliśmy trzy oferty pracy, w trzech szkołach w województwie szczecińskim. Do wyboru przedstawiono nam Chojnę, Świnoujście, Szczecin do wyboru. Wybraliśmy małe miasto na południu województwa – Chojnę[…] Dwa budynki szkolne zostały udostępnione społeczności szkolnej, dwa kolejne były zniszczone. Należało zorganizować lekcje od 8 rano. Po południu dzieci grupami odrabiały lekcje w klasach szkolnych. W internacie nie odbywała się nauka własna. Grupami udawali się do szkoły, wychowawca dyżurujący w danej grupie, prowadził do wyznaczonej sali. Było śniadanie, drugie śniadanie, podwieczorka nie było. Obiad zawsze dwudaniowy. Wieczorami odbywały się zajęcia w internacie, w świetlicach robiły własne różne rzeczy, przecież telewizorów jeszcze nie było”.

        • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          23.11.2023

          Na 21 listopada przypada Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym szczególnym dniu jest okazja, aby zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi i mili. W naszym Ośrodku również obchodziliśmy to miłe i życzliwe święto. Na drzwiach wszystich gabinetów klasowych zostały przyczepione motta z życzliwymi myślami oraz uczniowie mogli na "życzliwym drzewie" przyczepić miłe słowo za pomocą liści.

          Organizatorzy: M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn, D. Iskra

          D.I.

        • Prawa Dziecka pod hasłem: ,, Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa”

          21.11.2023

           Dzień 20 listopada z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia n/t ,, Dziecko i jego prawa” . Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z dokumentem jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka , która mówi o  potrzebach wszystkich dzieci niezależnie od rasy  i pochodzenia. Wstępem do zajęć był wiersz czytany przez ucznia: ,,Nasze Prawa’’. Następnie wszyscy zostali zaproszeni do pracy w grupach: uczniowie ustalali co dane prawo oznacza w praktyce, odczytywali listy swoich rówieśników z różnych krajów i zastanawiali się, jakie prawo zostało złamane w danej sytuacji. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w zabawie w skojarzenia – zgadnij jakie to prawo? wyciągali z worka przedmioty i odgadywali, z jakim prawem jest on związany. Układali również puzzle przedstawiające prawa dziecka. Przekazana została również ważna informacja: że oprócz praw dzieci mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, wychowanka. Każdy uczeń przedstawił co jest jego obowiązkiem w domu lub w czasie pobytu w Ośrodku.  Dla większości uczniów najważniejszym obowiązkiem  jest sprzątanie swojego pokoju i chodzenie do szkoły. Każda grupa otrzymała ,, Mini dokument’’ przedstawiający Prawa Dziecka w formie kolorowych ilustracji. Zakończeniem zajęć było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat o ,,Prawach i obowiązkach dziecka” zorganizowanego prze p. Monikę Pluskot  i p. Dianę Atłas. 

          Zajęcia przeprowadzone zostały przez:

          B. Młynarczyk,  B. Pasek –Macyszyn

          B.Z

           

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie