• „Polowanie” z obiektywem na porosty

          16.04.2023

          Uczniowie z koła ekologicznego w ramach realizacji jednego z zadań projektu edukacyjnego „Jestem EKO” dokonali oceny czystości powietrza w najbliższej okolicy. W tym celu udali się do pobliskiego parku, aby „zapolować” z obiektywem na porosty.

          Porosty to organizmy wskaźnikowe o różnej wrażliwe na zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki. Dzięki temu ustawione od najmniej do najbardziej wrażliwych tworzą skalę porostową, która służy do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza.

          W naszym parku szkolnym zostały zaobserwowane porosty skorupiaste oraz listkowate jak złotorost ścienny, który występuje na obszarach zadrzewionych w miastach.

          E.K.

        • Razem przez cztery pory roku - wiosna

          14.04.2023

          Uczniowie klasy VII-VIII SP PUZ w ramach uczestnictwa w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym  „Razem przez cztery pory roku” wykonali zadania z modułu III- Wiosna.

          W poszukiwaniu wiosny wybraliśmy się na spacer szukając pierwszych jej  oznak. Wykonaliśmy wiosenny koncert, grając na instrumentach wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Z tych materiałów zrobiliśmy także  prace plastyczne z okazji „Dnia Ziemi”. W czasie wykonywania zadań wykorzystaliśmy pistolety do kleju na gorąco z Laboratoria Przyszłości.

          Wiosna zawitała także do naszej klasy! Wykonaliśmy elementy dekoracyjne oraz piękne prace plastyczne. Poza tradycyjnymi technikami plastycznymi do zadań wykorzystaliśmy Długopisy 3D z Laboratoria Przyszłości.

          M. Bernacka

          J.L

        • SZKOLNY KONKURS LITERACKO –PLASTYCZNY: „KARTKA ŚWIĄTECZNA-WIELKANOCNA”

          14.04.2023

          4 kwietnia 2023 r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu literacko-plastycznego pt.: „KARTKA ŚWIĄTECZNA-WIELKANOCNA”. Celem konkursu było zapoznanie z tradycjami Świąt Wielkanocnych, jak również rozwijanie wśród wychowanków zdolności plastycznych i literackich. W konkursie wzięło udział 20 wychowanków.

          Jury oceniając prace brało pod uwagę pomysłowość, staranność i samodzielność wykonania pracy.

          Jury konkursu przyznało:

          I miejsce dla Michała Górskiego

          II miejsce dla Lucjana Czerniakowskiego i Mikołaja Kurpiela

          III miejsce dla Anny Narkiewicz i Mateusza Szerlaka

          Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy słodkie nagrody pocieszenia.

          Organizatorami konkursu były: p. D. Wiatrowska, p.E. Roszkowska- Kożuszek i p. B. Doroszko

          J.L

        • Ozdoby wielkanocne

          14.04.2023

          Uczniowie oddziału klasowego I-III SP podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej, w ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych, wykorzystując długopisy 3D zakupione z projektu „Laboratoria Przyszłości”, wykonali ozdoby wielkanocne: pisanki, zajączki i kurczaczki. Zajęcia z długopisami 3D sprzyjają nie tylko współpracy i integracji uczniów, lecz także kształtowaniu wytrwałości, cierpliwości i dokładności w wykonywaniu podjętego zadania. Ponadto praca z tym narzędziem pozwala uwolnić kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe, rozwija wyobraźnię. Samodzielnie wykonane ozdoby sprawiły uczniom wiele radości.

          D.W.

          J.L

        • Smacznie, zdrowo, kolorowo....

          14.04.2023

          3 kwietnia 2023 r. podczas zajęć uczniowie oddziału klasowego I-III SP wykonali wiosenne kanapki. Bohaterem menu było jajko oraz dodatki: ogórek, pomidor, rzodkiewka i oczywiście rzeżucha, którą uczniowie samodzielnie wyhodowali w kąciku przyrody. Dzieci samodzielnie wykonały pastę jajeczną. Do przygotowania pasty wykorzystany został Multifunkcyjny Stand Mixer, robot kuchenny firmy Esperanza, który został zakupiony dzięki udziałowi Ośrodka w Programie ,,Laboratoria Przyszłości”.

          Dzieci z wielkim apatytem zjadły, przygotowane przez siebie kanapki. Samodzielne przygotowanie kanapek okazało się ciekawą i radosną, a co najważniejsze bardzo smaczną zabawą.

          D.W

          J.L

        • WARSZTATY WIOSENNE

          06.04.2023

          Dnia 30.03.2023r. odbyły się „Warsztaty wiosenne” w ramach współpracy polsko-niemieckiej ze  szkołami z Prenzlau i Schwedt. Uczniowie naszego Ośrodka przedstawili swoim kolegom i koleżankom polskie tradycje związane z nadejściem wiosny oraz pokazali własnoręcznie zrobioną Marzannę. Wykonali gazetki i ozdoby sali na której odbywały się warsztaty. Uczniowie z Niemiec opowiedzieli o swoich zwyczajach wiosennych. Wspólnie zostały wykonane drzewka techniką z makramy. Przy ich tworzeniu został wykorzystany pistolet na klej zakupiony w ramach projektu „Laboratorium Przyszłości”. W dalszej części warsztatów odbyły się zajęcia kulinarne, na których uczestnicy  samodzielnie zrobili kanapki wiosenne. Na zakończenie zostało wykonane wspólne zdjęcie. Prace, które wykonały dzieci zabrały ze sobą do domów.  Wszystkim bardzo podały się zajęcia i nie mogą doczekać się na kolejne wspólne spotkanie. Organizatorzy: D. Atłas, M. Pluskot, J. Kłapouch, J. Kielar, J. Mazur.

          M.P.

        • Akcja charytatywna PALMA WIELKANOCNA

          03.04.2023

          Po raz kolejny udało nam się przygotować akcję „Palma Wielkanocna”. Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów i nauczycieli w czasie warsztatów rękodzielniczych przygotowaliśmy ponad 200 palm.

          W Niedzielę Palmową rozprowadzaliśmy nasze rękodzieła wśród wiernych w parafii św. Trójcy w Chojnie. Dzięki hojności mieszkańców naszego miasta udało nam się zebrać kwotę 2 954,40 zł, które z radością przekażemy na cele charytatywne.

          Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to działanie. Dobro wraca, tak trzymajmy!

          J.L

        • Ozdoba wielkanocna na Targu Chojeńskim

          03.04.2023

          Dnia 31.03.2023 r. odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród za udział w konkursie na własnoręcznie wykonaną ozdobę wielkanocną. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Wybór był trudny. Ostatecznie organizatorzy konkursu - Pani K. Dudek-Śmiśniewicz i Daniela Iskra przydzieliły:

          I miejsce - Sandrze Starzyk

          II miejsce - uczniom klasy 1-3 PUZ

          III miejsce - Wiktorii Peterman

          Serdecznie gratulujemy!

          Nauczyciele wraz z uczniami i rodzicami wzięli udział 2 kwietnia w Targu Chojeńskim organizowanym przez Centrum Kultury w Chojnie. Podczas targu uczniowie zaprezentowali swoje wyroby, które również brały udział w konkursie.

          D.I.

        • Czy jesteśmy eko?

          01.04.2023

          Nasi uczniowie w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Jestem eko” chcąc dowiedzieć się czy społeczność naszego ośrodka postępuje ekologicznie i ekonomicznie przeprowadzili ankietę wśród swoich młodszych i starszych kolegów oraz wywiad z pracownikami naszej placówki.

          Korzystając ze sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” wywiady z poszczególnymi osobami były nagrywane oczywiście za zgodą tych osób, a efekty pracy uczniów zostaną zaprezentowane podczas obchodów Dnia Ziemi.

          Z przeprowadzonej wśród uczniów ankiety wynika, że prawie wszyscy (poza dwoma) są eko, co potwierdzili podając przykłady ze swojego życia. Miło jest nam zakomunikować, że 100% pracowników  naszej placówki, z którymi został przeprowadzony wywiad żyją eko, czyli są ekologiczni i ekonomiczni, a przykłady z ich życia są bardzo ciekawe. Kto chce dowiedzieć się więcej zapraszamy na obchody Dnia Ziemi pod koniec kwietnia, podczas których zaprezentowane zostaną wyniki pracy naszych uczniów. 

          E.K.

        • GRAMY ZMYSŁAMI

          01.04.2023

          Uczniowie klas 1-3 PUZ i 1-3 SP biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym – „Gramy zmysłami”. W bieżącym roku szkolnym wykonali kolejne, zgodne z harmonogramem  zadania, których celem było wielozmysłowe postrzeganie świata. Do styczniowego zadania, które dotyczyło zmysłu wzroku wykorzystany został Magiczny dywan- nasza nowoczesna i wyjątkowo atrakcyjna pomoc edukacyjna. W zadaniu lutowym- główną rolę odgrywał dotyk, do wykonania tego zadania posłużyła ciecz newtonowska , która składała się z wody, skrobi i barwników i dostarczyła uczniom wielu sensorycznych doznań.  Trzecie, marcowe zadanie, pt. sensoryczne  kodowanie- polegało na ułożeniu figur i kolorów w odpowiednie rubryki. Zaproponowane zadania uczniowie wykonywali z wielkim zaangażowaniem, przyjemnością i zainteresowaniem. Przed nami nowy miesiąc i nowe zadania.

          W.Glubs

          J.L

        • Warsztaty fotograficzne

          31.03.2023

          30.03.2023r  grupy wychowawcze I,II i III uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez fotografa p. Przemysława Kaweńskiego. Tym razem były to zajęcia w plenerze, gdzie wychowankowie wykonywali zdjęcia pod okiem p. Przemka aparatem cyfrowym lustrzanką oraz aparatami w telefonach. Pan Przemek udzielił nam porad i wskazówek jak wykonywać zdjęcia w słoneczne dni, zdjęcia pod słońce. Wychowankowie dobierali się w pary i na zmianę wykonywali sobie zdjęcia portretowe tak aby były widoczne promienie słoneczne. Następnym etapem zajęć było wykonanie fotografii z odbiciem lustrzanym, wychowankom posłużyła do tego m.in kałuża, dzięki której stworzyli piękne zdjęcia. Uczestnicy spotkania rozwijali swoją pasję pod okiem doświadczonego instruktora, nabywając kolejne doświadczenia w dziedzinie fotografii. Bardzo dziękujemy p. Przemkowi za poświęcony czas.

          Organizatorzy spotkania: B. Zduńczyk, M. Pluskot, D. Atłas

          B.Z

        • Zajęcia w Bibliotece Miejskiej

          31.03.2023

          Dnia 29.03.2023r wychowankowie gr I i II wzięli udział w zajęciach w Bibliotece Miejskiej w Chojnie. Zajęcia miały na celu poznanie książki obrazkowej. Dzieci z chęcią poznawały opowieści poprzez grafikę, każdy interpretował je w inny sposób. Najmłodsi  wychowankowie korzystali także z możliwości zabawy w kąciku czytelniczym. Pani Bibliotekarce serdecznie dziękujemy, z chęcią wrócimy ponownie.

          Opiekunowie: M. Pluskot, J. Kielar

          B.Z

        • Wyjazd do Centrum Wodnego Laguna

          23.03.2023

          16 marca 2023 r. uczniowie oddziału klasowego II-III Szkoły Podstawowej pojechali do  Centrum Wodnego  „Laguna” w Gryfinie pod    opieką swojej wychowawczyni p. Doroty Wiatrowskiej. Celem wyjazdu było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej, zapoznanie uczniów z podstawowymi umiejętnościami poruszania się w wodzie, rozwijanie społecznych zachowań oraz samodzielności w czasie pobytu  na basenie. Podczas 2 godzinnego pobytu w centrum wodnym uczniowie skorzystali z basenu z falą, ze zjeżdżalni wodnych, jacuzzi, basenu z dziką rzeką oraz z kąpieli     w solance. Wszyscy zgodnie twierdzili, że było fantastycznie i czekają na kolejny wyjazd.

          J.L

        • Mistrz Kaligrafii 2023

          23.03.2023

          W marcu br. w naszym ośrodku odbył się konkurs „MISTRZ KALIGRAFII 2023", którego celem było zachęcenie uczniów do pięknego pisania i estetycznego prowadzenia zeszytów. Spośród zgłoszonych zeszytów wyłoniony został ten najładniejszy, ale przyznano również wyróżnienia. I tak:

          MISTRZEM KALIGRAFII została MARIA WALCZAK – klasa VII SP.

          Wyróżnienia otrzymali:

          - Patrycja Kuder  klasa I BS I Stopnia,                

          - Michał Czarnota  klasa  III  SPP,

          - Maciej Wizjan  – klasa III SP,

          Zwyciężczyni konkursu otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową, a wyróżnieni i pozostali uczestnicy słodkie upominki.

          Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo…… każdy może zostać Mistrzem Kaligrafii.

          Organizatorkami konkursu były panie:  Dorota Wiatrowska, Edyta Roszkowska-Kożuszek, Beata Doroszko 

          J.L

        • Mistrz ortografii 2023

          23.03.2023

          W marcu br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego - „MISTRZ ORTOGRAFII 2023”. Celem konkursu było rozwijanie przez uczniów wrażliwości ortograficznej, utrwalanie znajomości zasad  poprawnej pisowni, doskonalenie umiejętności ortograficznych oraz wdrażanie do dbałości o poprawność zapisów trudnych wyrazów. W ramach konkursu uczniowie  wypełniali tekst z lukami (inny dla każdego etapu edukacyjnego). Po sprawdzeniu prac przez organizatorów konkursu okazało się, że                    

          MISTRZAMI ORTOGRAFII 2023 zostali:
          ANDŻELIKA SEREMAK – w kategorii klas I-III BS I STOPNIA,
          MARIA WALCZAK – w kategorii klas IV-VIII SP,
          W kategorii klas I-III SP dyplom za udział w konkursie otrzymał 
          OSKAR POŻYCZKA
          Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

          SERDECZNIE GRATULUJEMY!

          Organizatorami konkursu byli: p. D. Wiatrowska i p. R. Dudek

          J.L

        • KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZABYTKI W NASZYM REGIONIE. MOJA MAŁA OJCZYZNA”

          23.03.2023

          22.03.2023r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny  „ZABYTKI W NASZYM REGIONIE. MOJA MAŁA OJCZYZNA”. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży zabytkową architekturą naszego regionu oraz rozwijanie pasji do fotografii. Udział w konkursie wzięło 18 osób, które nadesłały 47 zdjęć. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Chojnie, gdzie Pan Dyrektor Edward Piotrowski wręczył nagrody laureatom oraz uczestnikom konkursu. Wielkim zaszczytem dla nas była współpraca z profesjonalnymi fotografami, którzy dokonali oceny prac konkursowych a także ufundowali nagrody dla zwycięzców. Serdecznie dziękujemy dla p. Andrzeja Stelmacha, p. Pawła Woźnickiego,  p. Pawła Sroki, p. Przemysława Kaweńskiego, p Dagmary Porazińskiej, studio „Recfilm” oraz p. Klaudii Błęckiej.

          LAUREACI KONKURSU

          Szkoła Podstawowa Klasy 6-8

          Miejsce I  Izabela Cwenar

          Miejsce II Damian Starzyk

          Miejsce III Sylwia Portuś

          Szkoła Ponadpodstawowa

          Miejsce I  Weronika Cysewska

          Miejsce II Nikola Truong

          Miejsce III Kamil Pitura

          Pozostali uczestnicy konkursu: Julia Mazur, Izabela Cwenar, Zofia Maciążek, Karina Sobczyńska, Dawid Jakubiec, Eryk Czerniakowski, Wiktoria Iłło, Oliwia Gutowska, Andżelika Seremak, Dominika Ostrowska, Patryk Dereń

          Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zachęcamy do dalszego rozwijania swojej pasji.

          Organizatorzy: B. Zduńczyk, M. Zagajewska, M. Pluskot, J. Mazur, D. Iskra, B. Pasek - Macyszyn

          B.Z

           

          Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:837

          Zdjęcia laureatów konkursu:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:838

          Zdjęcia pozostałych uczestników:

          https://soswchojna.edupage.org/?#photos:album:839

        • Powitanie wiosny

          22.03.2023

          Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 

          21 marca 2023 r.  uczniowie oddziałów klasowych I-III SP i I-III PUZ wraz z wychowawczyniami p. Dorotą Wiatrowską i p. Wiolettą Glubs zgodnie  z tradycją pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Wcześniej w klasach uczniowie wykonali ekologiczne Marzanny. Marzanny wraz z dziećmi wyruszyły ze szkoły do parku szkolnego, gdzie dzieci donośnymi okrzykami „Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy” pożegnały zimę.


          J.L

        • Logopedyczna gra planszowa

          21.03.2023

          W ramach Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada w marcu zorganizowałam wzorem lat ubiegłych konkurs na Logopedyczną grę planszową.

          Również w tym roku uczniowie wykazali się pomysłowością w przygotowaniu gier logopedycznych. Po raz pierwszy w tym roku otrzymałam grę, w której uczestnicy wykonują ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

          I miejsce zajęła Sandra Starzyk, II miejsce - Emilia Starzyk, III miejsce - Patrycja Kowalska.  Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Wszyscy autorzy konkursu otrzymali słodki upominek.

          Dziękuję wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekam na kolejne gry w następnych latach.

          Logopeda
          Daniela Iskra

      • Światowy Dzień Zespołu Dawna
        • Światowy Dzień Zespołu Dawna

          21.03.2023

          Większość osób kojarzy dzień 21 marca z pierwszym dniem wiosny, jednak my pamiętamy, że jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

          Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem

          Uzniowie z oddziałów klasowych dla osób z niepełnosprawnoscią intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym również świętowali święto swoich kolegów i koleżanek, poprzez nałożenie kolorowych skarpetek jak również różnego rodzaju gry i zabawy skarpetkowe.

          Niech ten dzień, i każdy następny, będzie radosny, a życie osób z zespołem Downa, szczęśliwe i kolorowe.

           

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie