• PROFILAKTYKA – lepiej zapobiegać niż leczyć.

          13.03.2024

          Dzień Dentysty, który obchodzimy 5 marca był okazją do podkreślenia roli, jaką pełnią dentyści w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. To moment, w którym możemy docenić ich wysiłki i poświęcenie dla naszego uśmiechu oraz ogólnego zdrowia. Dzień ten był doskonałą okazją do edukacji i rozmów na temat higieny jamy ustnej. Trzeba podkreślać znaczenie profilaktyki, aby unikać poważnych problemów z zębami. Z tej to właśnie okazji zaprosiliśmy  do świetlicy pana Piotra , który w naszej szkole dba o nasze samopoczucie i higienę. Pan Piotr uświadomił nam, że aby cieszyć się pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami przez wiele lat, trzeba o nie dbać, bo to zależy od nas. Przypomniał nam, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Przede wszystkim poprzez regularne mycie zębów, ważne, aby myć je co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, używając pasty z fluorem. Ważne jest również nitkowanie zębów. Stosując nici dentystyczne, możemy usunąć resztki jedzenia między zębami, szczególnie tam, gdzie nie dociera szczoteczka. Nie powinniśmy także zapominać  o zdrowej diecie. Należy ograniczać spożycie słodyczy i napojów gazowanych, a jednocześnie dbać, by w naszej diecie znalazły się produkty bogate w wapń i witaminy. Uczniowie wykonali karty pracy z Akademii Librus, przy okazji dobrze się bawiąc. Czas spędzony z panem Piotrem będziemy pamiętać i stosować się do zaleceń, a przynajmniej spróbować. Ponieważ zdrowe zęby są kluczowe dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Warto więc inwestować czas i uwagę w utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej.

          B.D.

        • "Chojna w kadrze czasu"

          12.03.2024

          Dnia 12.03.2024r  w Bibliotece w CK, odbyło się spotkanie z Andrzejem Krywalewiczem, który omawiał wystawę fotograficzną: "Chojna w kadrze czasu", zorganizowaną przez Koło fotograficzne "Obiektyw" z SOSW oraz SP nr 2 w Chojnie. Omawiane były zabytki z fotografii, ich architektura i związana z nimi historia miasta. Pojawiło się wielu zainteresowanych, w tym autorzy zdjęć, którzy zaprezentowali i omówili swoje prace. Uczestnicy spotkania z dużym zaangażowaniem włączali się w rozmowę, zadawali wiele pytań i z zaciekawieniem słuchali informacji i ciekawostek n/t naszej małej ojczyzny.

          Wystawa została zorganizowana we współpracy z CK w Chojnie, Biblioteką Publiczną w Chojnie, SP nr 2 w Chojnie. Zdjęcia zostały wybrane przez p. Przemysława Kaweńskiego (fotografa).

          Organizatorzy wystawy: B. Zduńczyk, J. Mazur, A. Krywalewicz

          B.Z

           

        • Szkolenie "Pierwsza Pomoc"

          12.03.2024

          W dniu 11.03.24r. w naszej szkole odbył się kurs z Pierwszej Pomocy. Na początku prowadzący przypomnieli zagadnienia teoretyczne. Tematyka była podzielona na trzy działy:

          1. Udzielanie pierwszej pomocy w wypadkach, wykonywanie RKO
          2. Udzielanie pierwszej pomocy w złamaniach, opatrywaniu ich, omdleniach oraz zakrztuszeniach;
          3. Opatrywaniu ran: płytkich, głębokich oraz ran po oparzeniach.

          Kolejna częśc to działania praktyczne. Każdy wychowanek miał możliwość przećwiczenia wykonywania sztucznego oddychania na fantomach, układania rannych w bezpiecznej pozycji, zabezpieczania „złamanych” kończyn przy pomocy Szyn Kramera, opatrywania ran. Odgrywane były także specjalne scenki opatrując panią Anię, której „wbił się gwóźdź w dłoń”, panią Asię, która miała „głęboką ranę ręki” oraz „oparzenia”. Na koniec zajęć odbył się egzamin zawierający pytania zarówno teoretyczne jak i działania praktyczne. Po zdanym egzaminie wszyscy otrzymali dyplomy z ukończenia kursu Pierwszej Pomocy.

          D. Atłas, M. Pluskot, J. Kłapouch

          D.A.

        • „Magia Tańca” w Szczecinie

          08.03.2024

          Dnia 06.03.2024r. po przerwie związanej z pandemią kolejny raz w Szczecinie odbył się XVI Wojewódzki Przegląd Form Tanecznych. Wychowankowie  Sandra Starzyk, Patryk Stańczak, Damian Starzyk, Grzegorz Kuballek do utwory „Takie Tango” Budki Suflera (CLZ Remix) w kat. Mix Dance wytańczyli  I miejsce.
          Gratulujemy!

          D.A.

        • WIOSNA TUŻ.....TUŻ......

          07.03.2024

          Słoneczna pogoda, ćwierkanie ptaków , zielone pąki na krzewach, wiosenne kwiaty wskazują, że wiosna już tuż, tuż… Uczniowie klasy VII-VIII SP PUZ po dokonaniu obserwacji przyrody wykonali portrety bocianów, które powracają już z ciepłych krajów oraz wiosenne kwiaty przy pomocy długopisów 3D z „Laboratorium  Przyszłości”. Piękne prace staną się ozdobą naszej klasy. Będzie kolorowo i wiosennie.

          M. Bernacka

          M.P.

        • Wiosenne dekoracje

          07.03.2024

          Uczniowie oddziału klasowego I-III SP podczas zajęć usprawniania technik szkolnych , wykorzystując długopisy 3D zakupione z projektu: „Laboratoria Przyszłości”, wykonali pierwsze wiosenne kwiaty. Zajęcia z długopisami 3D sprzyjają nie tylko współpracy i integracji uczniów, lecz także kształtowaniu wytrwałości, cierpliwości i dokładności w wykonywaniu podjętego zadania. Ponadto praca z tym narzędziem pozwala uwolnić kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe, rozwija wyobraźnię. Samodzielnie wykonane kwiaty sprawiły uczniom wiele radości.

          D. Wiatrowska

          J.L
           

        • Mistrz Kaligrafii 2024

          07.03.2024

          Na początku marca br. w naszym ośrodku odbył się konkurs "MISTRZ KALIGRAFII 2024", którego celem było zachęcenie uczniów do pięknego pisania i estetycznego prowadzenia zeszytów.

          MISTRZEM KALIGRAFII 2024 została Patrycja Kuder - uczennica klasy II BS I Stopnia,

          W tym roku organizatorzy konkursu wybrali także NAJŁADNIEJSZY ZESZYT spośród uczniów: klasy I-III PUZ, IV-VIII PUZ i I-III SPP.

          I miejsce otrzymał Szymon Jakubiak- z klasy II PUZ,

          II miejsce otrzymała Sandra Starzyk – z klasy VII PUZ,

          III miejsce otrzymał Mateusz Kołoszyc – z klasy IV PUZ.

          Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

          Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo…… każdy może zostać Mistrzem Kaligrafii.

          Organizatorami konkursu były panie:  Dorota Wiatrowska, Edyta Roszkowska-Kożuszek, Beata Doroszko 

          J.L

        • Mistrz Ortografii 2024

          07.03.2024

          W marcu br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu ortograficznego - „MISTRZ ORTOGRAFII 2024”.

          Celem konkursu było rozwijanie przez uczniów wrażliwości ortograficznej, utrwalanie znajomości zasad  poprawnej pisowni, doskonalenie umiejętności ortograficznych oraz wdrażanie do dbałości o poprawność zapisów trudnych wyrazów. W ramach konkursu uczniowie  wypełniali tekst z lukami (inny dla każdego etapu edukacyjnego). Po sprawdzeniu prac przez organizatorów konkursu okazało się, że MISTRZAMI ORTOGRAFII 2024 zostali:
          Patrycja Kuder – w kategorii klas I-III SB I STOPNIA,
          Nikola Portuś – w kategorii klas IV-VIII SP,
          -Mateusz Szerlak – w kategorii klas I-III SP.
          Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

          SERDECZNIE GRATULUJEMY!

          Organizatorami konkursu byli: p. D. Wiatrowska i p. R. Dudek

          J.L

        • TEATR KURTYNA

          29.02.2024

          W dniu 28.02.2024 r. odbyło się u nas przedstawienie Teatru Kurtyna pt. ,,Dziki Zachód”. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny i przedstawiało historię kowboja o imieniu Maurycy. ,,Dawno, dawno temu za siedmioma kanionami, za siedmioma preriami i za siedmioma pączkami.... Pączkami? Istniała kraina o nazwie Dziki Zachód…” Mieszkał w niej wspomniany kowbojM aurycy, prosty, niegrzeszący inteligencją rewolwerowiec. Pewnego dnia otrzymał zadanie odnalezienia ważnego dla wszystkich dzieci skarbu. Ten tajemniczy skarb podobno ukradł Indianin o imieniu Darek. Maurycy który panicznie bał się koni wyruszył pieszo w niebezpieczną podróż na tereny zamieszkiwane przez Indian. Wędrując, spotykał żabę Żabsona, z którą uciął sobie dłuższą rozmowę. Żaba przekonała go, że poszukiwanym przez Maurycego, najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem na pewno będzie smartfon. Nie mający pojęcia o technologii i sprzętach kowboj postanowił uwierzyć swojemu rozmówcy. Dostał od niego też precyzyjne wskazówki, gdzie ostatnio widziano Indianina i jak można go
          odnaleźć.
          Ze spektaklu dowiedzieliśmy się o szkodliwości używek oraz ważności aktywnego spędzania czasu wolnego i dobrych manierach.
          Widowisko było zarówno zabawne jak i edukacyjne.
          Przedstawienie odbyło się dzięki dofinansowaniu Rady Rodziców oraz organizatorów Kiermaszu Pyszności.
           

          D.I.

        • Pierwsze kwiaty wiosenne

          22.02.2024

          Przedwiośnie to okres kiedy przyroda budzi się do życia. Uczniowie z klasy VII- VIII SP PUZ zaobserwowali pierwsze oznaki wiosny i  przypomnieli sobie  kwiaty, które pojawiają się  w tym okresie. Przy pomocy długopisów 3 D z „Laboratoria Przyszłości” wykonali pierwsze wiosenne kwiaty- przebiśniegi i krokusy.

          Prace z krokusami i przebiśniegami przypominają nam że wiosna już tuz, tuż!!!!

           

          M. Bernacka

          M.P.

        • PROJEKT ZROZUM, POCZUJ, DZIAŁAJ

          21.02.2024

          W ramach projektu 13 i 14 lutego odbyły się pierwsze zajęcia – Aromaterapia – owocowe zapachy. Projekt ma na celu budowanie odporności psychicznej poprzez uważne stymulowanie zmysłów. Podczas zajęć uczniowie stymulowali układ węchowy, rozpoznając i nazywając zapachy owocowe.
          Dodatkowo uczniowie kl. VII-VIII SP oraz I-III BS uczestniczyli w zajęciach dotyczących zasad dbania o swój dobrostan psychiczny. Kolejne zajęcia w przyszłym miesiącu.
          Organizatorami zajęć były: M. Zagajewska, B. Pasek-Macyszyn 

          D.I.

        • DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE

          21.02.2024

          17 lutego obchodzony jest  ,,Światowy Dzień Kota’’.
          Z okazji tego święta chętni uczniowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconych naszym domowym pupilom. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły poznali ciekawostki o kotach domowych, rozmawiali na temat kocich zwyczajów oraz zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Tego dnia nie zabrakło czytania – zaprezentowano fragment książki W. Cichonia z serii o sympatycznym kocie Cukierku oraz S. Jachowicza ,, Chory kotek” Dzieci miały też okazję obejrzeć wyeksponowane książki o kotach i wybrane spośród nich wypożyczyć.
          Na koniec spotkania pokazywały zdjęcia i dzieliły się osobistymi przeżyciami związanymi z kotami.

          Bibliotekarz: B. Młynarczyk

          B.Z                    

           

        • Walentynki-miłość niejedno ma imię

          19.02.2024

          Walentynki to nie tylko dzień zakochanych, ale również doskonała okazja, aby w codziennym życiu podkreślić
          i celebrować inne formy okazania szacunku, sympatii i miłości, której  doświadczamy w życiu – do rodziny, przyjaciół, a także do wspólnoty szkolnej. Z tego też powodu uczniowie ze świetlicy szkolnej, również wykonali serca przy użyciu długopisów 3d.

          B.D.

        • WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          19.02.2024

          Walentynki to szczególny dzień znany na całym świecie jako święto miłości. Obchodzimy je 14 lutego. Tradycyjnie w tym dniu obdarowuje się bliskich prezentami, kartkami z życzeniami i kwiatami.Właśnie z tego powodu uczniowie oddziału 1-2 wykonali serca przy pomocy długopisów 3d oraz plasteliny.I choć symbolem tego romantycznego i pełnego miłości święta jest czerwony kolor i kształt serca, to jednak uczniowie puścili wodze wyobraźni i ich serca niekoniecznie są czerwone, ale na pewno szczere i kolorowe.

          B.D.

        • KOLEJNE WARSZTATY FOTOGRAFICZNO - HISTORYCZNE

          15.02.2024

          Dnia 15.02.2024r uczestnicy koła wykonywali zdjęcia zabytków naszego miasta.  Były to kolejne zajęcia plenerowe, podczas których wykonywaliśmy zdjęcia na wystawę fotograficzną. Pan Andrzej przybliżał wychowankom historię naszego pięknego miasta omawiając Basztę Świecką oraz Barnkowską. W pobliżu Bramy Świeckiej dotarliśmy do dawnego młyna miejskiego zlokalizowanego na południowo – zachodnim krańcu miasta. Zrozumieliśmy, że struga wodna w czasie gdy młyn pracował przepływała przez obecną ulice Basztową oraz ogródki naszej szkoły. Wskazywał którędy przebiegały mury obronne, opowiadał ciekawostki n/t architektury miasta i o dawnym jego wyglądzie. Wychowankowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach, słuchali z dużym zainteresowaniem historii naszej małej ojczyzny a ich fotografie wyróżniały się dużą wyobraźnią.

          Podczas zajęć wykonywaliśmy zdjęcia aparatem z Laboratorium Przyszłości.

          Organizatorzy: B. Zduńczyk, A. Krywalewicz

          B.Z

           

        • ZABAWA KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWA

          13.02.2024

          12 lutego w naszym Ośrodku  odbyła się zabawa karnawałowo- walentynkowa. Zabawa rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników przez organizatorów zabawy                                       i przybliżeniem tradycji walentynkowych przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. We wspólnej zabawie uczestniczyli rodzice naszych uczniów, nauczyciele i wychowawcy grup. Tradycją imprezy jest poczta walentynkowa, w czasie zabawy wręczane były kolorowe kartki z życzeniami, które wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach naszych uczniów a także dorosłych. Atrakcją wieczoru była przygoda z ,,fotografią natychmiastową,’’ gdzie każdy mógł swoje zdjęcie ze ścianki walentynkowej otrzymać od razu w wersji fizycznej. Świetną zabawą dla najmłodszych było malowanie twarzy, każde dziecko mogło wybrać sobie dowolny wzór, co powodowało wytworzenie bajkowego klimatu imprezy.  Ciekawe stroje karnawałowe i aktywność na parkiecie zostały nagrodzone dyplomami. Odbyło się  kilka konkurencji i zabaw grupowych. były również wróżby walentynkowe, które wszystkich integrowały i sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Niespodzianką wieczoru był wspólny taniec poprowadzony przez             p. Dianę, która zaprosiła wszystkich na parkiet. Był to czas intensywnej aktywności fizycznej połączonej z dobrą zabawą,. Zabawa integrowała całą społeczność Ośrodka i zakończyła się w miłej i przyjaznej atmosferze. Podczas zabawy wykonywane były zdjęcia aparatem fotograficznym z ,,laboratorium przyszłości’’ nad którymi czuwała p. Beata.

          Organizatorzy zabawy: B. Młynarczyk, , B. Zduńczyk, J. Mazur, M. Pluskot,  J. Lipińska                                          J. Kłapouch, D. Atłas, A. Kałużna, M. Ignar,    I. Czajkowska

          B.Z

    • Kontakty

      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Mieszka I w Chojnie
      • 91 414 16 91
      • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie, ul. Podmurze 4, 74-500 Chojna Poland
    • Logowanie